Araç çubuğuna atla
Müzik

Vidyom için Telif hakkı olmayan eserleri şarkıları nasıl bulabilirim

İçerik üreticilerinin arttığı şu günlerde içeriklerine ekleyecek müzik arayışları devam etmektedir. instagram da bir şarkı paylaşacaksınız, youtube kanalınızda vidyonuza anı yansıtan bir parça ekleyeceksiniz ama sonrasında olanlar; elinde telif hakkı olan için sıkıntı yok ama yeni başlamış biri için bu çok büyük soruna dönüşebilir. Telif ile ilgili sorunlar şevkinizi bile kırabilir.Bu yüzden sizlere kolay şekilde bir müziğin telif hakkı olup olmadığı anlamak ve telif hakkı olmayan parçaları bulmanız için bazı araçları tanıtacağım.

Vidyoma eklediğim eserin müziğin telif hakkı olup olmadığını nasıl anlarım?

Vidyonuza eklediğiniz parçanın telif hakkı var mı diye denetlemek için Youtube u kullanabilirsiniz. Parçanızı youtubeda bulun ve vidyonun alt kısmında yer alan daha fazla göster tıklayınız. Burada eserin koruma altında olup olmadığını size gösterecektir. Eseri koruyan firmalar orada sıralanır. Eser küçük şirketler tarafından korunuyor ise diğer ortamlarda paylaştığınız sorun yaratma olasılığı düşmektedir. Altında eserin korunduğuna dair bir bilgi yer almıyor ise bu daha güvenlidir. Ama yinede emin olamazsınız. Bu kısım unutulmamalı youtube de koruma altında olmayan bir eser, instagram üzerinde koruma altında olabilir.

 

Telif hakkı olmayan korumasız eserleri nasıl bulabilirim.

Korumasız olan eserler ile ilgili yardımcı olacak bir çok ortam var bunları sizlere liste olarak aşağıya yazacağım. Listeden sonrada kısa cümleler ve görseller ile açıklayacağım. Listeye eklenecek sizin önerileriniz var ise yoruma yazın, incelemesini yaparak buraya ekleyebilirim.

  • Youtube müzik kitaplığı
  • envato market – Audio Jungle
  • NCS (No Copyright Sounds) Youtube kanalı
  • Youtube’den indirerek

Youtube müzik kitaplığı

Youtube üzerinden, youtube oda( stüdyo) ya girin orada ses kitaplığına tıklayın karşınıza içerik üreticilerine sunduğu müzik ve yapay ses(efekt)ler karşınıza çıkacaktır.

Audio Jungle

Ses pazarı diyebiliriz. Aradığınız her tarzda ses burada belli fiyat karşılığında size kullanım hakkı ile satılır. Ayrıca her ay size bir adet belli olan parçayı ücretsiz olarak indirmenize imkan sağlar.

No Copyright Sounds NCS (Telif haksız sesler)

NCS ilk çıktığında bağımsız tanınmayan djlerin kendi parçalarını yükleyen bir kanaldı. Genellik ile elektronik tarzda eserlerin yer aldığı bir kanal. Burada yayınlanan tüm eserler telif haksızdır.

Youtubeden indirmek

Youtubede yayınlanmış eserin telif hakkı yok ise mp3 mp4 indirme sitelerinden indirerek istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Etiketler

Aygün Çimen

1994, Bursa, Uludağ Evrenkenti Grafik Tasarım, Anadolu Evrenkenti İşletme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı