Araç çubuğuna atla
Diğer

Kaçınılmaza doğru; bir youtube zorbalığı

Konuya başlamadan zorba kelimesinin Türk Dil Kurumunda yer alan tanımı bir hatırlayalım:

Gücüne güvenerek hükmü altında bulunanlara söz hakkı ve davranış özgürlüğü tanımayan (kimse), müstebit, mütegallibe, despot, diktatör.

Yuutub(Youtube) dünya’nın en çok ziyaretçisi olan ikinci sayfa. Birincisi gugıl(google) ikisi de aynı çatı altında yer alıyorlar. İkisi de tekeldir. Piyasanın tamamı ellerinde dengi rakipleri yoktur.
Tekel olmanın verdiği öz güven ile yuutub vidyo öncesi bir olan reklam sayısını ikiye çıkardı. Çileden çıkartan bir durum.
Yakın zamanda üreticilere katıl düğmesi ile para kazanmalarını sağlıyor böylelik ile içerik üreticileri daha hevesli olarak içerik üretecekler. İsterse içerik üretici videoyu sadece ücretli abonelerine sunacak.
Birde bazı vidyolar var içinde 30 tane reklam var. 5-10 dakika izliyorsun hop arkadan 2 reklam. Herhalde kullanıcıyı bilgisayardan fazla uzaklaştırmak istemiyor. Zaten dünya kadar para kazanıyorsun, reklam azaltacağına çoğaltıyorsun. yuutub pirimyım’u satmak için elinden geleni yapıyor.
Yakında vidyo izlemek bile kısıtlanabilir. Tabii ki bu tür girişimler yeni bir rakip doğmasına sebep olabilir.
İnsanlar yaptığı şeylere kısıtlamalar olmadan ve güvenli olarak erişmek ister. Bide para vermek istemezler.
Gugıl’da Amerikan yasalarından dolayı güvenliğimiz tartışılır. yuutub içinde doğru bilginin artık çok bir önemi olmadığı aşikar. Kişiye duyulan ilgi daha önemli hale geldi. Yuutub işin suyunu çıkardı artık başka bir boyuta geçiyor.
Türkiye’nin yeni genç yazılımcıları, etkili rakip olmayı göze alacaklar mı ileride göreceğiz.
Etiketler

Aygün Çimen

1994, Bursa, Uludağ Evrenkenti Grafik Tasarım, Anadolu Evrenkenti İşletme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı