Araç çubuğuna atla
Güncel Haberler

Stres Nasıl İşler?

 

Günümüzde insanlar hummalı bir hızla ve neredeyse sürekli bir rekabet halinde yaşıyor. Bu heyecan kasırgasında stres, bedenin potansiyel tehlike veya sorun gibi algıladığı bilgiye verdiği doğal tepkidir. Teorik olarak bu yararlı bir tepkidir, düşmanca ortamlar da hayatta kalmamızı sağlar. Stres sayesinde evrimin akışında karşılaştığımız zor durumlarla başa çıkabilmiş ve yırtıcılardan kaçabilmişizdir.

Kafamızda çalan alarm sayesinde nöronlarımız, kortikotropini serbest bırakan hormonları üreten hipofiz bezini etkinleştirir. Dolayısıyla kortikotropin sinir sistemi vasıtasıyla bedende dolaşmaya başlar. Daha sonra böbrek üstü bezi, adrenali ve kortizolu serbest bırakmak üzere tetiklenir. Adrenalin solunum hızımızı ve nabzımızı yükseltir ve kaslarımızı eyleme hazırlar, bedeni algılanan tehlikeye tepki vermesi için hazırlar. Kortizol ise dopamin ve kan şekeri salınımını arttırır ki bu da bizi “şarj eder” ve zorluklarla yüzleşme imkanı verir.

Aşırıya kaçmadığı sürece bu işleyiş faydalıdır, günlük hayatımızda karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmemize yardımcı olur. Yine de insanoğlunun günümüzde maruz kaldığı stresin zararlı olduğu kesindir. Stres zamanla yıpratıcı etkiye neden olur. Sürekli acil durum, depresyona sebep olabilecek bazı hormonların salınımını engelleyen belleğe bağlı nöronları etkiler. İkincil etkileri sinirlilik, uykusuzluk,  ve kaygı haliyle yüksek tansiyondur. Zorluklar zihni ve bedeni aktif kılsa da bedenlerimizin erken yaşlanmasını önlemek için yüksek stresli yaşam biçimimizi düzeltmeliyiz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı