Araç çubuğuna atla
Kitap

“Güneşi Uyandıralım” Kitabı Hakkında Düşünceler

Jose Mauro De Vasconcelos’un Şeker Portakalı kitabının devamı niteliğinde olan bu kitap, bilmeyenler için mutlaka okunması gereken kitaplar serisinden. Yazarın diğer bir kitabı da “Deli Fişek”. Şeker Portakalın’dan tanıdığımız “Zeze” karakteri, bu kitapta artık büyüyor.

Çocuk kalbi, masum ruhlu Zeze, bu kitabında varlıklı bir aileye yetiştirilip, kendi ayakları üzerinde durması için fakir ailesinden uzakta bir kasabaya yerleşiyor. Bir önceki kitapta yer alan şefkat dokunuşuyla gönlünde özel bir yere koyduğu arkadaşı Portuga’yı arabasına tren çarpması sonucu kaybetmişti.Onu hala unutamasa da bu kitapta Zeze’nin yine o sevecen, çocuksu ruhuna dokunacak arkadaşları elbette var ve bunlardan birisi “Adam” karakteri.. Adam, içinden seslenen ona yeni bir yol gösterici ve Zeze ile büyüyen bir kurbağa aslında. Kısaca hayali bir karakter. Zeze gitgide büyüyor kitapta ve hayatından yavaş yavaş çıkan insanlardan biri oluyor.

Maurice, Peder Fayol, Dadada Zeze’nin hayatına anlam katan diğer karakterler ve Zeze büyüdükçe yavaş yavaş hayatlarından çıkıyor. Zeze, kitap başlarında mızmız, isyankar ruh haline bürünse de zaman zaman içindeki güneşi uyandırarak bu durumlarından kurtulmayı başarıyor Adam sayesinde. Aynı zamanda çok da başarılı bir öğrenci. Onun Dolores adında bir aşkı bile oldu ama ne yazık ki bu aşk hüsranla sonuçlanıyor. Dolores başka bir yere taşınarak acı bir şekilde çıkıveriyor Zeze’nin hayatından. Ama en üzücüsü Adam ve Maurice’in hayatından çıkması. Zeze , okulu bitirip güneye okumaya giderken ona veda etmeye gelen ailesinin yanında okuldaki dostu Peder Fayol’u da görüyor. Çok isteksiz gitse de bu yolculuk artık onun için güneşi uyandırdığından beri büyümesine engel olamıyor. Sizinle Maurice ile Zeze’nin kısa bir diyaloğunu paylaşmak istiyorum.

Monptit, hayat budur işte. Hep giden birileri olur. Ne yürek unutur, ne özlemler ölür. Bunlar sevgimizde yaşamaya devam eder. Ama birileri, zamanı geldiğinde gitmek zorundadır.”

Kitap hakkındaki düşüncelerim; akıcılık açısından tartışılır. Dilimize çevrilmiş bir kitap, çok fazla karakter var aklınızda kalması zor olabiliyor ama emin olun bazı karakterler aklınızda kalıyor. Kitap size bir çocuğun bakış açısından büyümek ne demek? yen ortam, yeni insanlara daha doğrusu, çocuğun yetişkinlere bakış açısını anlatıyor.

Kitap mutlaka okunması geren dünya klasikleri arasında bence her evde olması geren kitaplardan. Zeze, sizi bir yandan hüzünlendirirken, bir yandan da yaptığı yaramazlıklarla hem güldürecek, hem de şaşkına uğratacak. Benden tavsiye, okumaktan asla pişman olmayacağınız bir seri. İçimizdeki güneşi nasıl uyandırdığımızın sırrı da bir nevi bu kitapta. Şimdiden iyi okumalar herkese. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı