Araç çubuğuna atla
Diğer

Megalitik Yapılar ve Taşların Gizemi

İnsan uygarlığının bu erken dönemlerinde, Batı Avrupa’da şehirli toplumlar Mezopotamya’da olduğu kadar yaygın değilken Avrupa’da bir çok megalitik yapıya rastlanır. Megalitik kelime anlamı taşlardan yapılmış anlamı taşır. Bu büyük taş yapıların amacı halen anlaşılamamaktadır. Arkeologlar bunların kullanım amaçlarına dair birkaç fikir geliştirdiler. Arkeologlara göre bu yapılar muhtemelen, astronomik gözlemlerde bulunmak veya üst sınıftan kişilere toplu mezar olarak hizmet etmek üzere dikiliyorlardı. Ayrıca bir toprak parçasında  hak iddia etmek için de kullanılıyor olabilirler. Sadece İrlanda’da 500’den bu tip sit alanı belgelenmiştir. Bu taş yapılar üç tipten oluşuyordu: menhir, dolmen, kromlek. Şimdi sizinle bu örnekleri inceleyim

Carnac, Bretonya, FRANSA (M.Ö. 4000)

 

 

 

 

 

Fransa’nın Bretonya bölgesindeki Carnac, on binden fazla taş anıtın bulunması dolayısıyla en fazla menhirin bulunduğu yerdir. Menhir kelime anlamı olarak uzun taşlar anlamına gelir. Bu taşlar dizi halinde görülürler. Konumlarının, erkeğin yeryüzünü bereketlendirmesini temsil ettiğine inanılıyor. Bu işaretlenmiş alanın gök cisimlerinin hareketlerini gözlemlemek üzere kullanıldığını düşünülüyor.

Stonehenge, İNGİLTERE (M.Ö. 3100-1500)

Çoğu anıt, ahşap ve taştan yapılırdı. Bu taşların en ünlüsü olan Stonehenge bir kromlekti. Kromlek kelime anlamı kıvrımlı ya da bükümlü taş anlamına geliyor. Kutsal mekanları işaretlemek için yapıldığı söylense de tam olarak amacı hala çözülememiştir. Bu taşlar, yaz dönencesi, gün batımıyla ayın hareketleriyle hizalı bir şekilde dizilmiştir. Arkeologlar bu yapıyı oluşturan taşların, bulundukları alana nasıl geldiğini bilmiyorlar.

Dolmenler

 

 

 

 

 

İki veya daha fazla sayıda dik şekilde oturtulmuş taş tarafından desteklenen büyük, yassı taşlardır; bunu masaya benzer bir yapı olarak düşünülebilir. Dolmenler tek odalı bir mezar olacak şekilde de inşa edilebilirdi. Bir höyük oluşturma amacıyla bunların üzeri genellikle toprakla veya daha küçük taşlarla örtülürdü. Dolmenlere sonradan, onları birer koridor haline getiren eklemeler yapılırdı. Dolmenler ayrıca yerleşim bölgelerinin sınırlarını belirtmek üzere de kullanılmış olabilir. Bir dolmenin içindeki duvarlar bazen oyma veya resimlerle süslenirdi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı