Araç çubuğuna atla
Kitap

Buket Uzuner “Kumral Ada Mavi Tuna” Kitabıyla İlgili Düşüncelerim

“Kumral Ada Mavi Tuna” bugün bitirdiğim bir Buket Uzuner romanı. Çok fazla insanların elinde, sosyal medyada görüyordum bu kitabı okumak ancak nasip oldu diyebilirim. Ama gerçekten okuduğuma değen bir kitap oldu bunun altını çizmek istiyorum.

Şu zamana kadar okuduğum en iyi 10 kitap içerisine çok rahat girebilecek bir kitap. Hatta okurken neden bu kadar geç kaldım? Diye kendime çok fazla sordum.

Kitap aslında içerik olarak olası bir iç savaşta karakter analizlerinden, geçmiş anılardan, karakter analizi ve yapısından çok fazla bahsediyor. İnanılmaz akıcı, sizi boğmayan bir üslupla geçmiş zamanda İstanbul’da Kuzguncuk semtinde geçen olay örgülerinden ibaret. Oranın eski mahalle kültürünü öve öve anlatan bir kitap. Şu an nasıl bilemem ama zevkle okudum o bölümleri diyebilirim.

Çocukluk aşkı, yetişkinlik, güzel bir aile ortamı, komşuluk ilişkileri fevkalade anlatılmış. İç savaş çıktığını kapısına dayanan askerlerden öğrenen Tuna’nın, bunun bir bilinçaltı olduğunu, bundan uyanamadığını çok fazla dile getirse de eminim okuyan herkeste güzel bir his bırakmıştır. Çocukluk aşkı, abisi, komşuları, Kuzguncuk ile bağlantılı bu rüyalar sizi sıkmadan bir geçmiş ve bir o anki durum olarak anlatılmış. Neyse çok fazla tüyo vermeden şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum bence elinizden düşüremeyeceksiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı