Araç çubuğuna atla
Kitap

Yatırımcıların Okuması Gereken Kitaplar

Yatırım elinizdeki birikimi enflasyona karşı koruma aracıdır. Altın, döviz, hisse(pay) senedi, fon, gayrimenkul, tahvil, faiz… diye gidiyor. Bunlar paranızı değerlendirebileceğiniz yatırım araçlarıdır.

Bazı yatırım araçları garanti kazanç sağlar faiz gibi. Bunların getirisi bazen enflasyondan daha düşük olur. Böylece yatırımcılar diğer yatırım araçlarına yönelir. Bu yatırımlar ise daha çok kazanç sağlarlar ama garantisi yoktur. Risklidir! Paranızın bir kısmını da kaybedebilirsiniz.

O yüzden o alanlarda yatırım yapmadan önce kendinizi geliştirmeniz gerekir. Şimdi aşağıda sıralanacak kitaplar siz yatırımcıların okuması gereken kitaplardır. Not olarak düşmek isterim; borsa bir oyun değil, yatırımdır!

Borsa’da Tek Başına – Peter Lynch  

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: 38,40 TL

“Borsada Tek Başına” Yatırımlarınızı doruklara çıkarabilir. Yatırımcılar Peter Lynchin öneri ve uyarılarına önem verilmeli.– The Wall Street Journal

Time dergisi Peter Lynchi ABDnin 1 numaralı fon yöneticisi olarak tanımladı. Lynch ABDde 600.000 satan ve 6 dile çevrilen bu ilk best sellerında kendine rehberlik eden felsefeyi anlatıyor. Peter Lynch para kazanmayı biliyor. 10 yıl önce Lynch dünyanın en büyük fonlarından Fidelity Magellan Fundun başana geçtiğinde, bu fona 10.000 dolar yatırmış olsaydınız, yatırımınızın değeri bugün 190.000 dolar olacaktı. Lynch bu inanılmaz karı nasıl sağladı?

“Borsada Tek Başına” sizi Peter Lynchin sırlarına götürüyor.” Lynch bu kitapta bir şirketi nasıl araştırabileceğinizi gösteriyor. Borsanın jargonunu, rakamları, evreleri, dönüm noktalarını ve daha birçok şeyi anlatıyor. Kesin, eşsiz ve kanıtlanmış bu yöntem sizi kara götürecektir. “Borsada Tek Başına” borsa yatırımcısı için son derece heyecan verici bir rehber.”– Money

“Fazla söze gerek yok. “Borsada Tek Başına” uzun yıllar ellerden düşmeyecek, mükemmel bir yapıt”– Business Week

 

Borsayı Yenmek – Peter Lynch  

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: 43,40 TL

Şirketlerin geleceği bilançolardan okunsaydı, matematikçiler ve muhasebeciler dünyanın en zengin insanları olurdu…
Peter Lynch

Yakında sizin de anlayacağınız gibi, hisse senedi seçmenin herhangi bir kuralı yada formülü yoktur. Doğru hisse senedini seçip seçmediğinizden de hiçbir zaman emin olamazsınız. Çünkü doğru seçimi yaptığınıda ne ziller çalar, ne de top sesleri duyarsınız. Hisse senedi seçmek bir sanattır ve işin sırrı, başkalarının gözünden kaçan fırsatları yakalamaktadır.
Borsa da Tek Başına’nın yazarı ve ABD’nin “bir numaralı” fon yöneticisi Peter Lynch, ikinci kitabı “Borsayı Yenmek’te hisse senedi seçme sanatını öğretiyor. Yatırımcılara yol gösteriyor, yöntem anlatıyor ve borsada “para kazanmalarını” sağlayacak son derece önemli dersler veriyor.
Time Dergisi

“Borsa’nın büyük ustası Peter Lynch’in ikinci kitabı “Borsayı Yenmek”, borsada “oynayan” ve ağzı yanmış olan eskiyeni tüm yatırımcılar için hazırlanmış bir borsa klasiği. Lynch uzun vadede başarılı olmanız için gerekli bilgilleri veriyor, yöntem gösteriyor, ipuçları sunuyor. Peter Lynch’in son derece yalın bir dille kaleme aldığı bu “rehber kitap” ta verdiği dersleri anlaması ve uygulaması gerçekten kolay. Bu borsa klasiğinden aklınızda hiçbir şey kalmasa
bile bir tek şeyi unutmayın: hisse senedi alın! Borsa hızlı hareket edenleri ödüllendirir, o yüzden biz de lafı fazla uzatmayalım ve sizi bu borsa klasiği ile baş başa bırakalım.
Niso Adato

 

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları – Edvin Lefevre

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: 37,20 TL

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları ” Çağımızın en iyi otuz borsacısıyla görüşmeler sırasında hepsine sorduğum ortak bazı sorular oldu. Bu sorulardan biri şuydu: Özellikle yararlı bulduğunuz ve borsacı adaylarına önerebileceğiniz kitaplar varmı? bu soruya aldığım yanıt değin yazılmış en saygın finans kitaplarından biri.”

-Jack D. Schwager Market Wizards’ın yazarı

” Bir Borsa Spekülatörünün Anıları ilk kez yetmiş yıl önce basılmış olsa da sürü psikolojisi ve borsada zamanlama konularındaki saptamaları geçen yaz döviz piyasalarında yaşanan çılgınlığı açıklayacak kadar güncel.”

-Worth Dergisi

“Yatırım konusunda bugüne kadar yazılan en eğlenceli kitap.”

– The Seattle Times

” Bugüne kadar okuduğum en iyi kitap. Yanımda çalışanlara vermek üzere elimde her zaman birkaç nüsha bulundururum.”

– Martin Zweig

” Bu kitabı ilk kez yirmi yıl önce okumuştum. O zamandan beri defalarca yeniden okudum ama hala en sevdiğim kitaplardan biri. “

– Kenneth L. Fisher Forbes

Borsa Sihirbazları – Jack D. Schwager

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: 43,40 TL

Borsa Sihirbazları Zirvedekilerle röportajlar “Borsa Sihirbazları bugüne kadar Wall Street üzerine yazılan en büyüleyici kitaplardan biri. Bu “sihirbazlardan” birkaçı benim de arkadaşım. Jack Schwarger onların çalışma yöntemlerini çok iyi yakalamış.”

– Martin W.Zweig, Ph. D., / Editör The Zweig Forecast

“İşe yarayacak bir yöntem geliştirmek oldukça zordur. Sonrasında ise yönteminizden faydalanmak için deneyime sahip olmanız gerekir. Fakat hepsinden zor olanı, yapılan analizi paraya çevirmektir. İnanmıyorsanız bir deneyin. Bu kişiler herşeye aynı kararlılıkla davranmalarını sağlayan inanç ve disiplin. Onlar Wall Street’in kahramanlarıdır ve Jack SchwagerM’in kitabı bu karakteri canlı bir şekilde hayatımıza taşıyor.”

– Robert R. Prechter, Jr., / Editör The Elliott Dalgaları Teorisiyeni

Borsa Sihirbazları’nda röportajları yayınlanan sıradışı isimlerinden bazıları:

30,000 $’ını 80 milyon Dolar’a çıkaran Michael Marcus!

Yirmi bir yıllık bir sürede, fonu ortalama % 30 yıllık getiri sağlayan Michael Steinardt!

Bir et paketleme tesisindeki idari görevini cebinde 25,000 $ varken bırakıp şimdi günde 2 milyar Dolar değerinde vadeli hazine bonosu alıp satan Tom Baldwin!

Fonları beş yıl üst üste yüz haneli kazançlar kaydeden Paul Tudor Jones!

On altı yıl içinde inanılmaz bir şekilde % 250,00’lik bir kazanç sağlayan Ed Seykota!

 

Borsada Teknik Analiz – Yusuf Sarı

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: Stoklarda yok, belki ikinci el ya da çevrenizden bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Teknik Analiz mi Dedin Hadi Canim Sen de 4 Cilt – Ali Perşembe

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: Kitap başı ortalama 40 TL

Ali Perşembe, uluslararası finans piyasalarında ilk pozisyonunu aldığı 1980 yılından bu yana, vadeli borsalardan hisse senetlerine, döviz piyasalarından opsiyonlara kadar geniş bir yatırım araçları yelpazesinde yoğrulan yirmi yılı aşkın birikimiyle 23 ülkede Hadi Canım Sen De’yi anlattı.
Üç kitaptan oluşan bu kitap dizisi, teknik analizin bir kristal küre olarak görüldüğü, risk yönetimi öğelerinin inşa edilmediği, yatırımcılara has davranış biçimlerinin yontulmadığı ve tüm yatırım sürecinin en ince ayrıntılarına kadar önceden planlanarak disiplinli ve sistematik bir yaklaşım geliştirilmediği müddetçe işlemeyeceğinin bir manifestosu.


Birinci cilt, şimdiye kadar yazılıp çizilen birçok kuramı yerden yere vurduğu gibi, teknik analizi kuramsallıktan pratiğe taşıyan yepyeni öğelerle dolu. Basit ve yalın bir düşünme tarzı geliştirerek hem herkesi başarılı birer yatırımcı yapabilecek kurallar sunuyor hem de başarılı olmanın ana koşullarının çok çalışmak ve deliksiz bir Strateji oluşturmak olduğunu vurguluyor.

İkinci kitap, birincinin bıraktığı yerden başlayıp orada temeli oluşturulan yatırım stratejisinin parçalarını yapıştırarak farklı uygulamalarla pekiştiriyor ve oyun plânının risk yönetimi öğelerini yerleştiriyor. Alternatif stop koyma tekniklerini, kâğıt kârları kilitlemek ve kârda mümkün olduğu kadar çok oturmak amacıyla kullanılan iz süren stopları, grafik formasyonlarını ve pratik uygulamaları ele alıyor. Bunu yaparken de tablo ve grafik gibi bolca görsel öğe kullanıyor.

Üçüncü kitabın konusu Teknik Analiz Göstergeleri (Endikatörler). Trend takip edici göstergelerden (CCI, MACD, Hareketli Ortalamalar ve Bantlar), aşırı alım/aşırı satış göstergelerine (RSI, Stokastik, %R), her analistin sepetinde bulunması gereken Jenerik Göstergelerden (DMI/ADX, Momentum, ROC), İşlem Hacmi Göstergelerine (OBV, Chaikin Osilatörü, MFI, vs.) kadar tüm araçların hem o alıştığınız yalın ve hicivli anlatımla hem de ansiklopedik bir yaklaşımla ele alındığı üçüncü cilt, yine gerçek borsa grafikleriyle dolu.

Daha önce üç cildi yayınlanmış olan bu kitap dizisi, teknik analizin bir kristal küre olarak görüldüğü, risk yönetimi öğelerinin inşa edilmediği, yatırımcılara has davranış biçimlerinin yontulmadığı ve tüm yatırım sürecinin en ince ayrıntılarına kadar önceden planlanarak disiplinli ve sistematik bir yaklaşım geliştirilmediği müddetçe işlemeyeceğinin bir manifestosu.

 

Görsel Yatırımcı – John J. Murphy

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: 43,40 TL

CNBC Televizyonu’nun popüler programı Tech Talk with John Murphy’nin sunucusu ve Technical Analysis of The Futures Markets ve Intermarket Technical Analysis gibi iki baş yapıtın yazarı John Murphy, teknik analizde günümüzün önde gelen isimerinden biridir. Şimdi görsel analizin tümünü kapsayan Görsel Yatırımcı ile uzman ve deneyimli bakış açısını basit ve kolay anlaşılabilir bir anlatım tarzıyla sunuyor. Murphy önemli birimlerin altını çizerek, sizi fiyat ve işlem hacmi grafiklerini okumanın ve doğru yatırım kararlarıyla sağlıklı karlar elde etmenizi sağalayacak ‘resimleri’ görebilmenin yollarından geçiyor. Yatırım fonları kullanılarak sektörel ve küresel yatırım yapmak özellikle vurgulanıyor. Murphy, size yatırım fonlarının da nasıl grafiklenip analiz edilebileceğini gösteriyor.

 

Trend Takipçisi – Micheal W. Covel

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: 44,10 TL

John W. Henry’i Boston Red Sox’u satın almaya yetecek kadar zengin eden alım-satım stratejisinin tüm ayrıntıları En başarılı trend takipçilerinin aldığı fiili sonuçları içeren 50’nin üzerinde anlaşılması kolay grafik ve tablo Trend takibini yatırım portföyünüze nasıl uygulayacağınızı gösteren akıcı ve kolay anlaşılır bir rehber. “Trend Takipçisi yeni nesil alım-satımcıların okuması gereken bir başucu kitabı, borsanın İncil’i olarak Borsa Sihirbazları’nın yerini alacak.”
Jonathan Hoenig, PortföyYöneticisi, Capitalistpig Hedge Fund LLC, Fox Muhabiri
 
“Michael Covel’ın Trend Takipçisi. Mutlaka okumalısınız.” Ed Seykota, 35 yıllık Trend Takipçisi ve Gerçek bir Borsa Sihirbazı
 
“Kalıcı bir cazibeye sahip yatırım kitapları çok sayıda yatırımcıda yankı bulan anlayışlar sunar. Michael Covel’ın Trend Takipçisi’nin de bu tür bir kitap olacağına inanıyorum.” Richard E. Cripps, Legg Mason Baş Piyasa Strateji Uzmanı
 
“Michael Covel kanıtlanmış en iyi hedge fonu stratejilerinden biri aracılığıyla okuyucularını çok az bilinen fırsatlar konusunda eğiterek mükemmel bir iş yapıyor. Bu kitap her akıllı yatırımcı için altın değerinde.” Christian Baha, CEO, Superfund
 
“Trend takibine ilgi duysanız da bu konuda kendinizden pek emin olmasanız da, lütfen Trend Takipçisi’ni okuyun… Covel mükemmel bir iş başarmış.” Gail Osten, Stcoks, Futures & Options Magazine Baş Editörü
 
“Covel çok ender görülen bir şey başarmış.Trend Takipçisi son derece iyi belgelenmiş ve titizlikle araştırılmış bir kitap, aynı zamanda çok iyi yazılmış ve okuması kolay. Her düzeydeki alım-satımcının gerçekten değerli bulacağına inanıyorum.” John Mauldin, Bull’s Eye Investign’in yazarı

 

Yatırımın Dört Temel Taşı – William Bernstein

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: 37,50 TL

Her zaman ısrarla doğruları söylemesiyle tanınan William Bernstein, Yatırımın Dört Temel Taşı’nda yatırımcıların kazandıran bir yatırım portföyünü nasıl oluşturabileceklerini
anlatıyor.
• Yatırım teorisi: “Riske girmeden yüksek getiriler elde etmeyi beklemeyin.”
• Yatırımın Tarihi: “Piyasalar neredeyse her kuşakta bir çılgınlık dönemi yaşar. Eğer hazırlıklı değilseniz,
kaybedeceğiniz kesindir.”
• Yatırım Pratiği: “Brokerlar müşterilerine Bonnie ve Clyde’ın bankalara yaptığı gibi hizmet eder.

Yatırımın Dört Temel Taşı klasik finans teorisinin temellerinden, pratikte verimli bir portföyün nasıl oluşturulacağına kadar uzanan ve her yatırımcının anlaması gereken dört temel konuyu içeriyor. Berstein yalın anlatımı ve gerçek yaşamdan aldığı zengin örneklerle, uzun vadeli yatırımların başarısı için gerekli, adım adım ilerleyen, izlenmesi kolay bir program sunuyor.

WILLIAM BERSTEIN aslında tıp doktoru olmakla birlikte, dünyanın her yerinde bağımsız yatırımcıların sevdiği bir kahraman haline gelmiştir. Wall Street’in düşünce tarzını sorgulayarak, brokerlerin tavsiyelerinin çarpıklığını ortaya koyarak ve çok sayıda yatırımcıya kendi yatırımlarını akıllıca ve uzun vadeli bir yaklaşımla nasıl başarıyla yönetebileceklerini
göstererek isim yapmıştır. Bernstein The İntelligent Asset Allecator’un yazarı ve üç ayda bir yayınlanan Efficient Frontier’ın editörü, EfficientFrontier.com adresli popüler web sitesinin kurucusudur. The Wall Street Journal, Barron’s, Money ve Forbes sık sık görüşlerine yer vermektedir.

 

Şeytan Sofrası Finansal Spekülasyonlar Tarihi – Edvard Chancellor

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: 40,60 TL

Spekülatif çılgınlığı en eski dönemlerden günümüze kadar değerlendiren hayranlık uyandırıcı bir
araştırma neticesinde mükemmel yazılmış bir kitap. Borsada bir maceraya atılmayı düşünen herkes ve tabii şu anda yatırım dünyasında bulunanlar bu kitabı okumalı.’

-John Kenneth Galbraith

‘Finansal sersemliklerin anlaşılır ve… zarif bir dille anlatıldığı çok çarpıcı bir eser. Chancellor dönemin atmosferini yakalamak konusunda iyi bir iş yapmış.’

– Fortune Dergisi

Şeytan Sofrası on yedinci yüzyıldan günümüze kadar borsa spekülasyonları tarihini canlı, orijinal ve ilginç bir dille anlatıyor. Edward Chancellor spekülatif ruhun köklerini bulmak için eski Roma’ya kadar geri gidiyor ve modern dünyada yeniden canlanışını kayıt altına alıyor :1630’ların Hollanda’sın da ki Lale skandalından.

Londra Borsası’ndaki ( bir şişe sarap açık artırmada ‘bir parmak mum’ karşılığında satılıyordu) borsa simsarlarına’ ve Sır Isaac Newton’un ”Gök cisimlerinin hareketlerini hesaplayabilirim ama insanların çılgınlığını asla…” yorumuna neden olan 1720’lerin dillere destan Güney Denizi Balonuna doğru ilerliyor. Otoyol soygunları ve ”kadın iffetinin sigortalanması” dahil büyük riskler yüklenen brokerları, para gibi dolaşıma giren kredi senetleri ve piyango biletlerini anlatıyor; Alexander Pope ve Benjamin Disraeli’den Ivan Boesky ve Hillary Clinton’a kadar akıllı ve akılsız yatırımcıların hikayelerini aktarıyor.Şeytan Sofrası, Yaldızlı Çağ’dan Kükreyen Yirmilere, ondokuzuncu yüzyıldaki demir yolu çılgınlığından 1929 çöküşüne, çürük tahvillerden, Japon balon ekonomisine ve Enformasyon Çağının günümüzdeki borsa işlemcilerine kadar insan hayalleri ve ahmaklıklarına ilişkin çağlar boyunca süren ilginç bir öyküyü anlatıyor.

 

Warren Buffet Tarzı – Robert G. Hagstrom

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: 40,60 TL

On yılı aşkın bir süredir Buffett’ı yakın takibe alan Robert G. Hagstrom’un kaleme aldığı Buffett Tarzı, aradığınız yanıtları derin bir bakış ve yalın bir dille veriyor. Hagstrom, Buffett Tarzı’ nda yalnızca dünyanın bu en büyük yatırımcısının 40 yılı aşkın kariyeri ve olağanüstü performansının başarı öyküsünü anlatmıyor, aynı zamanda, üstelik son derece sistematik bir çalışmayla Buffett tarzını anlatıyor. Öncelikle Buffett’ın düşünce biçimini ve felsefesini aktarıyor, yöntem ve tekniklerini ele alıyor, doktrinlerini sıralıyor. Sonra da olağanüstü performansını oluşturan en önemli yatırımlarını tek tek ele alarak, her yatırımı bu yöntem, teknik ve doktrinlere uygunluğu açısından inceliyor.

Buffett Tarzı, ne kadar parası olduğuna bakılmaksızın herkesin kullanımına açık araçları kullanarak, istikrarlı bir şekilde para kazanan bir yatırımcının düşünce ve felsefesini içeriyor.

 

Yatırımcı ve Teknik Analiz Sorgulanıyor – Yaşar Erdinç

Kitap Açıklaması 

En uygun fiyatı: Ücretsiz PDF 

İndirmek İçin tıkla

Bu kitap bu aşamaya gelmeden önce, ilk dünyaya gelişi “Borsada Teknik Analiz El Kitabı” adındaki 1996 yılı baskılı kitabımdır. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı sayın Prof. Dr. Celal Göle’nin önderliğinde SBF’de başlattığımız “Borsada Tahmin Teknikleri” eğitim programları bu kitapların temeli olmuştur. O zamanlar çok büyük manevi desteği esirgemeyen değerli hocam Prof. Dr. Celal Göle’ye burada gerçekten de bir kez daha çok içten teşekkür ediyorum.

Etiketler

Aygün Çimen

1994, Bursa, Uludağ Evrenkenti Grafik Tasarım, Anadolu Evrenkenti İşletme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı