Araç çubuğuna atla
FelsefeGüncel Haberler

Yabancılaşma Nedir? Kapitalizm ile Bağlantısı Nedir?

Yabancılaşma, insanların üretim faaliyetleriyle, ürettikleri ürünlerle, beraber çalıştıkları işçilerle ve kendi potansiyelleriyle aralarındaki doğal ilişkinin yıkılmasıdır. Aslında çağımızın gizli sorunlarından birisi genel anlamıyla yabancılaşma. Dört nala giden hayatta, hızlı yaşadığımız günler çok fazla. Hatta bazen “ben dün ne yaptım?” diye ya da ” ne yapmıştım” diye sorduğumuz oluyor.

Aslında bunlar küçük küçük belirtiler. Hayatımızı devam ettirmemiz için çalışmamız gerekiyor. İş, insanların yaratıcı yetilerini kullandıkları ve geliştirdikleri olumlu bir süreç. Lakin kapitalist toplumlarda çalışan insanlar onların tüm insani potansiyellerini ifade etmelerine olanak ne yazık ki vermiyor.

Kapitalist toplumda, insanlar kendi üretken faaliyetlerini seçmek yerine, onlar için patronların seçtiği faaliyetleri gerçekleştirirler. Kapitalistler neyin, nasıl yapılması gerektiğine karar verirler. İşçilere bir ücret teklif edilir eğer bu ücret kabul edilirse kapitalistin ön gördüğü şekilde çalışmak zorunda kalırlar. Bunun karşılığında onlara ihtiyaçları olan tüm tatmin ve hazzı sağlaması gereken ücreti kazanırlar.

Asıl olay bundan sonra kopuyor. İşçiler asla ne üreteceklerine karar veremez; biten ürünler işçilere ait değildir. İşçiler onu temel ihtiyaçları doğrultusunda kullanamaz. Kapitalistler ortaya çıkan ürünlere de sahip olur. Kapitalizmin kâr ile tanımlandığını göze aldığımızda o ürünler kâr elde edilmek için satılacaktır.

Yukarıdaki resim yeterince manidar her şeye burnunu sokamıyor proleterya(işçi sınıfı) ne üretildiğini, yaptıkları işin sürecin içindeki yerini ve ortaya çıkan ürüne katkısını çoğu zaman anlayamayabiliyoruz.

Kapitalist, en az para karşılığı en çok çalıştıracağı işçileri bulmak için sık sık işçileri birbirine düşürmeye ve yarıştırmaya çalışır. Kazananlar en azından bir süreliğine işlerini korur. Kaybedenler işsiz kalır ve hayatlarını idame ettirmek için zor şartlar altında yaşamaya çalışır ya da ölümle sonuçlanabilir. Beraber uyum içinde çalışmak yerine, işçiler hayatta kalabilmek adına birbiriyle ölüm kalım savaşına girerler.

İnsanlar, yaptıkları iş sayesinde potansiyellerini gerçekleştirmek yerine, ondan uzaklaşırlar. Giderek daha az insan gibi, daha çok hayvan gibi ya da makine gibi çalışırlar. Bilinçleri duyarsızlaşır ve diğer insanlar ve doğayla olan ilişkileri tamamen yerle bir olur. Bunun sonucunda ortaya kendi insani yetilerini ifade edemeyen, yabancılaşmış işçi kitlesi çıkar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı