Araç çubuğuna atla
Güncel Haberler

Nokia yeni bir devrim yaratmaya hazırlanıyor!

Çocukluğumuzun telefon devi Nokia, bir kaç haber sitesinde okuduğuma göre yeni amiral gemisiyle geliyormuş. Aslında Nokia çok fazla güç kaybetti. Daha önce Windows yazılımlı işletim sistemiyle sunduğu telefonlar kullanıcıyı çok fazla tatmin etmedi. Apple ve Samsung karşısında %28 oranında gerileyen ve oldukça güç kaybeden telefon devinin bakalım rekabetin had safhada yaşandığı bu dönemde, kullanıcılardan nasıl bir tepki alacağını merak ediyorum.

Qualcomm’un Snapdargon 865 işletim sistemi kullanacağı söylentiler arasında. İnstagram’da denk geldiğim bir kaç “concept” olarak adlandırılan fotoğraflardan Nokia’nın da resimleri mevcut. Gördüğüm resimlerde arkada 5-6 kamera var. Kamera elbette çok önemli; kamera ve işletim sisteminin uyumlu çalışması bugün, piyasada tercihleri bir tık öne geçiriyor. İphone bu konuda diğerlerine oranla +1 daha önde. Burada asla İphone’u savunmuyorum. Şarj konusunda büyük sıkıntılı bir telefon. Şu an farklı bir telefon kullanıyorum ama İphone denilince aklıma sürekli bir Powerbank ile dolaşma anları canlanıyor. Bahsetmek istediğim nokta işletim sistemi ve kamera uyumu.

Benim umudum Nokia’nın da kendi arayüzü ve Google destekli bir tasarımla gelmesi yönünde. Günümüzde artık 2 kamera çıkınca böyle bir tuhaf bakıyoruz değil mi? Eskiden olsa çok büyük lükstü. Aaa abi bu yeni model mi? Bende çok istiyorum bunu, bir bakabilir miyim? Bir kaydırıyorduk yukarı aramaları cevaplıyorduk mesela. Öff! Mükemmel! Tarzında nidalar duyardık. Şimdi ise en az 3 kamerayı şart koşuyoruz. İphone abi ya! Bir kez al pişman olmayacaksın. Kendi kendimize çoktan ve anlamadan reklamını yapmışız bile, hani cebimize giren? Daha çok cebimizden çıkanlarla mutluyuz. Zaman geçtikçe tüketici olarak tercihlerimizde değişiyor. Fiyat ve reklam stratejisi bu sektörde çok önemli. Kimi tüketiciyi fiyattan yakalayabilirsin. Kimisi sadece “alo”desin yeter tarzında olabiliyor. Kimilerimizin hayatı sosyal medyada daha anlamlı. Bu dünyada her türlü insandan karış karış mevcut. Bununla ilgili de bir yazı yazmak şu an aklıma gelmedi değil, neyse. Yarış hızlı, agresif ve kirli rekabetçi. Umarım Nokia istediği rekabeti sağlar, tüketici tercihlerine uygun bir telefonla gelir ve memnun eder.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı