Araç çubuğuna atla
Müzik

Eski Anıları Canlandıran Şarkılar Bölüm 1 “Özlem Tekin”

Dün Spotify’da karışık listeler dinlerken birden bir şarkıcıya ait bir şarkı dinledim ve muazzam bir şekilde tınladı şarkı. Yılına baktım 2010 on yıl geçmesine rağmen bende müthiş bir anı hissettirdi. Allah allah dedim 10 yıl bile insanda müthiş duygular hissettiriyor ve ben 10 yıl önce lisedeydim, hayatımın en güzel yılları diyebilirim.

Bu arada merak ederseniz şarkıcı ve şarkı Özlem Tekin “Sen Anla” çokta güzel şarkıdır. Özlem Tekin’in başka şarkılarını da dinledim dinledikçe dinledim kısacası. Farkettim ki günümüzde müzik piyasasının bitme noktasına geldiği bu zamanda ilaç gibi gelen bir eser.  Bu işle uğraşanların eminim çok emek harcıyorlardır ama bence bu işler artık güzel tınılar yerine artık rant aldı. Herkes bunun farkında. Çok acı ki sistematik düzene uyum sağlamış çoğu şarkıcı .

Neyse bugün, müzik köşemizde bu konuyu da ele aldık. Biz pozitif hissedelim de zaten belki bir umut.  Müziksiz bir yaşam düşünemiyorum. Eminim ki kimse düşünemez. Hayatımızın her noktasında neredeyse. Neyse Özlem Tekin’in başka şarkılarını da dinledim ve gerçekten müzik için müzik yapmış. Biz çok küçükmüşüz o zamanlarda eminim değer bilinememiş ama sanki böyle şarkıları gelecek yıllara gönderme yapıyor. Beni deli gibi özleyeceksiniz der gibi ve özlüyoruz da… Hatırlıyorum “Yar Bana Varmadı” diye bir şarkısı var. Beni resmen çocukluğuma radyo başında ya da dışarda bir yerde duyduğumda durup dinlediğim bir şarkı. “Kara haber kıyılara varmış eyyyvoaahhh” demesi bile hala capcanlı.

Böyle şarkılar kolay kolay gelmez. Acı bir gerçek ki yıllar çabuk geçiyor. Anlayamadan okul koşturması, sınavdı, üniversiteydi derken kendimizi bir anda 20’li yaşların ortasında buluyoruz. Bu yaşta her şey daha kıymetli geliyor bana göre bence, sizi bilemem. İnsan her anlamda kendine bir şey daha katmalı. Şunu da dinlemeliyim bunu da okumalıyım onu da izlemeliyim… Konuyu çok daha fazla dağıtmadan eski şarkıların kıymeti çok zaman sonra anlaşıldığı bu dönemlerde anılar beynimizde konuşma balonu gibi beliriveriyor. Bize de yazlık sinema gibi seyretme ve anımsama hali kalıyor. Bu arada bahsettiğim şarkı Spotify’da yok ne yazık ki. En absürt şarkılar var ama en istediklerimiz yok. Ama sağolsun YouTube öyle güzel arşiv ki istediğinizin çoğunu buluyorsunuz.

Telif hakları yüzünden çoğu albümü özellikle çocukluk döneminde dinlediğimiz, özlediğimiz albümler artık ne piyasada var, ne dijital platformlarda. Bence bunun için bir şeyler yapılmalı. O şarkıyı sizin için link olarak bırakıyorum oradan dinleyebilirsiniz. Ama emin olun bence bu şarkıyı biliyorsunuz. 🙂

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı