Araç çubuğuna atla
Kitap

Borsa’da Tek Başına – Kitap Görüşlerim

Borsa’da Tek Başına yazarı Peter Lynch. Kendisi dünyanın en büyük fonunu yönetmiş bir kişidir. Bu kitap yatırım yapmak isteyen kişiler için kesinlikle okunması gerekenlerdendir. 

Kitabı okumamdaki amaç yatırım işi yapan birinin deneyimlerini ve bakış açısını anlamaktı.  Peter Lynch bunun için en önemli kişilerden biri. Çünkü yatırım ile ilgili tüm bilgilerini bizlere yalın bir şekilde kendisi anlatıyor. Borsada en çok hangi şirketlerden para kazandığını, hangi şartlar altında hangi şirketlerin hisselerini alacağını, hangilerinden uzak durulması gerektiğini, bir yatırımın ne kadar zamanda kazanca dönüşeceğini…

Peter Lynch’e göre en iyi bilgi kendi deneyimlerinizdir. Size bir profesyonel broker söylediği hisse daha önceden alınmıştır ve artık düşme zamanı gelmiştir. Wall Street bir hisseyi listesine aldığı zaman o hisse artık yorulmuştur.  Burada dikkate almanız gereken tek şey kendi araştırmanız ve gözlemlerinizdir.

Örneğin, oturduğunuz yerde bir işletme açılıyor ve siz bu işletmenin iyi bir iş yaptığını görüyorsunuz. Bu işletme çok yayılmış bir işletme değildir ama büyüme potansiyeli olan firmadır. Siz o işletmeden ürün alırsınız ama hissesini almak aklınızdan geçmez. İşte aslında tüm şart budur. Eşinize çevrenizde olan bitenlere kulak verin ve kim size daha çok para kazandırır onu fark edin.

Ayrıca bilançoları incelemek çok önemlidir.  Karlar sürekli artıyor ise ve temettü dağıtıyor ise o şirket iyidir. Ama bu sürekli yükseleceği anlamına gelmez. Daha fazla ulaşacağı müşteri kalmamıştır ve artık gelirler artmaz bu yüzden dolayı hisse fiyatında düşüş yaşanır. Güçlü bulduğunuz şirketleri bu düşüş anlarında değerlendirebilirsiniz. Kimse en dipten alamaz ve en yüksekten satamaz. Bunu bilmenin yolu yoktur. Ama bazı sinyalleri iyi değerlendirmek gerekir.

Ağır, orta ve hızlı büyüyen şirketler vardır. Ağır şirketler sizlere fazla bir gelir getirmez ama temettüleri iyi olur. Orta şirketler eğer iyi bir gelişme var ise size kar getirebilir. Hızlı büyüyen şirketler ise küçük olan ama potansiyeli büyük olan şirketlerdir. Tüm bu tiplerde kazanç ve kayıplar aynı oranda gerçekleşir. Hızlı bir şekilde yukarı çıkan hisse hızlı bir şekilde aşağı iner.

Etiketler

Aygün Çimen

1994, Bursa, Uludağ Evrenkenti Grafik Tasarım, Anadolu Evrenkenti İşletme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı