Araç çubuğuna atla
Güncel Haberler

Felakete Hazırlık

Geçmişte o kadar çok felaket olmasına rağmen Japonya kadar hazır değiliz hala, galiba olmayacağız da. Ülkemizde herkes milliyetçi… ama sadece sözde kalınıyor gibi. Siyasette bu kadar tezatlık olunca insanlara bu da olağan bir şeymiş gibi geliyor. Kimse somut olan verilere bakmıyor. Birkaç matematik verisine baksalar anlayacaklar ama yönetimlerde fazla akıllı bireyler istemiyor gibi. Ne kadar bilirse, o kadar dert açar sonuçta.

Felaketler kötü bir şey değiller aslında, tabi ki geride kalanlar için. Amerika hemen dev güç olmadı ya. İçeride yaşadığı bulanım onları buraya kadar getirdi. Aynı şekilde İngilizlerde geçmişinde yaptığı mücadeleleri meyvesini her zaman topluyor. Bunları insanlık ve ahlak tartışması olarak değerlendirmemeliyiz. Ülkemiz Türkiye de daha iyisine sahip olabilir ama geçmişinden iyi ders çıkarması lazım. Neden ve niçin olduğunu kavramamız gerekli. Mayaların evren ile ilgili düşünceleri sizleri biraz daha aydınlatabilir.

Maya mitolojisine göre evren dört kez parçalanıp yok olmuştur. Mayalılar her seferinde çektikleri acılardan ders alarak bundan sonra daha hazırlıklı olacaklarına yemin ederler, oysa hazırlıkları hep bir önceki felakete göre yapılmıştır. Önce sel olur, selden kurtulanlar ormanlardaki tepelere taşınarak köylerinin etrafına yüksek setler çeker, evlerini ağaçların üzerine yaparlar. Ama bütün bu çabaları boşunadır çünkü ikinci felaket dünyayı ateşe verir. Yangından sonra hayatta kalanlar ağaçlardan inerek kendilerine taştan yeni evler yapar ama köy yerdeki geniş bir çatlağın üzerine kuruludur. Çok geçmeden dünya bu kez de bir depreme uğrar. Mayaların başına gelen dördüncü felaketi hatırlamıyorum, bu belki de bir ekonomik durgunluktu, ama ne olursa olsun Mayalar buna da hazırlıksız yakalanırlar. O sırada depremden evler yapmakla meşguldürler. Aradan geçen ikibin yıla rağmen bizler hala gelecekte yaşayacağımız felaketlere geçmişte yaşadığımız felaketlerde korunmaya çalışır gibi hazırlanıyoruz. Ama gelecek felaketin ne olacağını kestirmek kolay değil.

Etiketler

Aygün Çimen

1994, Bursa, Uludağ Evrenkenti Grafik Tasarım, Anadolu Evrenkenti İşletme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı